Çarpım tablosu 2’ler ezberleme etkinlikleri bu sayfanın içeriğini oluşturmaktadır. Çarpma işlemi ilkokul 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf konularının içinde yer alır. Çarpım tablosu sitesi olarak çarpım tablosunu ezberlemeyi kolaylaştırıcı etkinlikler ve oyunlar hazırladık. Bu etkinliklerle çarpım tablosunu daha kolay ezberleyeceğinizi ve öğreneceğinizi düşünüyoruz. Haydi başlayalım.

Başlangıç

Öncelikle ritkim saymaları tekrar edeceğiz. Daha sonra çarpım tablosu ikiler için hazırlanmış çalışma kağıdına çalışacağız. Çarpım tablosunu 2’ler pdf dosyasına aşağıda yer alıyor. Bu pdf dosyasını çıktı alabilirsiniz. Boş bırakılan yerlere lütfen bakmadan cevap vermeye çalışınız.

Başlangıçta yapılacak çalışmalardan bir diğer çalışmanın ritmik saymalara çalışmak olduğunu belirtmiştik. 2’ler ritmik sayma şu şekildedir.

2 – 4- 6 – 8 – 10 – 12 – 14 – 16 – 18 – 20

Yukarıdaki ritmik saymalara çalıştıysanız sırada ikişer ritmik saymalar ile ilgili bir oyunumuz var. Bu oyunda sadece hızlı olanlar başarılı olabiliyor. 12 saniyede 2’şer ritmik saymayı tamamlalısınız. Oyun esnasında ekranda 3 tane sayı görünecek. En hızlı şekilde 2’li ritmik saymada kullandığımız sayının üzerine tıklayınız. Hatalı işaretlemede oyun sona erer!

Çarpım tablosu ezberleme oyunu

Şimdi sırda çarpım tablosu 2’ler ezberleme oyunu var. Hedefimiz 15 doğrunun üzerine çıkabilmek. Çok iyi olanlar 25 doğru bile yapabiliyor. Haydi çarpım tablosu oyununa. Çalışacağınız seviyeyi 2’ler olarak secmeyi unutmayınız.

Not: Çarpım tablosu oyunu ile 1’den 9’a kadar olan çarpmalara ayrı ayrı çalışabilirsiniz. Karışık çarpma işlemleri oyununa ulaşmak için menüleri kullanabilirsiniz.

Online Sınav

Çarpım tablosuna çalıştık. Ritmik saymaları öğrendik. Çarpım tablosu oyununu oynadık. 15 doğrunun üzerinde çıktık. Şimdi sınav zamanı. Sınav olması korkutmasın sadece 7 sorudan oluşan bir sınavla karşılaşacaksınız. Her denemenizde sorular değişecek. Bu yüzden defalarca deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 7 soruya 17 saniye içinde doğru cevap vermek. Sınav sayfasına ulaşmak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Not: Online sınavlar birden dokuza kadar olan çarpma işlemleri için ayrı ayrı uygulanabilir. BU bölüme ana sayfadan yada menülerden ulaşabilirsiniz.

Çarpım tablosu ikiler

1×2=2 Bir kere iki, iki eder. Bir tane iki, iki eder. Bir tane ikinin toplamıdır.

2×2=4 İki kere iki, dört eder. iki tane iki, dört eder. İki tane ikinin toplamıdır.

3×2=6 Üç kere iki, altı eder. Üç tane iki, altı eder. Üç tane ikinin toplamıdır.

4×2=8 Dört kere iki, sekiz eder. Dört tane iki, sekiz eder. Dört tane ikinin toplamıdır.

5×2=10 Beş kere iki, on eder. Beş tane iki, on eder. Beş tane ikinin toplamıdır.

6×2=12 Altı kere iki, on iki eder. Altı tane iki on iki eder. Altı tane ikinin toplamıdır.

7×2=14 Yedi kere iki, on dört eder. Yedi tane iki on dört eder. Yedi tane ikinin toplamıdır.

8×2=16 Sekiz kere iki, on altı eder. Sekiz tane iki on altı eder. Sekiz tane ikinin toplamıdır.

9×2=18 Dokuz kere iki, on sekiz eder. Dokuz tane iki on sekiz eder. Dokuz tane ikinin toplamıdır.

10×2=20 On kere iki, yirmi eder. On tane iki yirmi eder. On tane ikinin toplamıdır.