Karışık çarpma işlemleri çarpım tablosuna çalışırken oynayabileceğiniz bir oyundur. Eğer çarpım tablosunu tam olarak öğrendiyseniz karışık çarpma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu oyun size eğlenerek öğrenme imkanı da tanıyor. Oyunun açıklamasını yazının devamında bulabilirsiniz. Oyuna hemen geçmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

Karışık çarpma işlemleri oyununda sorular karşınıza karışık olarak gelecek. Örnek vermek gerekirse 2×9 sorusunun ardından 7×8 sorusu ile karşılaşabilirsiniz. İşte Karışık çarpma işlemleri:

Bu oyunda da doğru verdiğiniz cevap sayısına göre bir derece alacaksınız. Bu oyunda da süremiz 30 saniye!

karışık çarpma işlemleri
karışık çarpma işlemleri

“Oyunda heyecan düzeyini biraz daha arttırmak için ses efektlerini de ekledik. Oyun başlangıcında, yanlış cevap verdiğinizde ve doğru cevaplarınızda bazı sesler duyacaksınız.”

Oyun ile ilgili dilek ve isteklerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

“Matematikte zekadan önce sabır gelir!”

Cahit Arf

Karışık çarpma işlemleri nasıl oynanır?

İlk olarak karışık çarpma işlemleri oyununu açtığınız zaman oyunun kısa açıklamasını ve “oyna” tuşunu göreceksiniz. Daha sonra Oyna tuşuna basmanız ile birlikte size verilen 30 saniye süre başlayacak ve çarpma işlemlerini karışık olarak göreceksiniz. En sonunda mümkün olduğunca çok soruya doğru cevap vermeye çalışınız. Her doğru yanıtınız için 1 puan kazanırken yanlış cevaplarınızda 1 puan kaybedeceksiniz.

Oyunumuz gördüğünüz gibi oldukça basit. Sizi yapmanız gereken çarpım tablosuna çalıştıktan sonra gelip kendinizi değerlendirmek. Çarpım tablosuna karışık işlemlerle değil de seviyelere göre çalışmak isterseniz Çarpım tablosu oyunu da ilginizi çekebilir.

Seviyeler

Her oyunda olduğu gibi doğru sayınıza göre bazı seviyelerde dereceler kazanacaksınız. Bu seviyeleri kısaca açıklayalım. Örnek olarak seviyeler ve geri bildirimler:

25 doğru ve üstü: Matematik Ustası

Matematik ustası olduğunu kanıtladın. Çarpım tablosunda çok yeteneklisin. 25 doğrunun üstüne çıkmak herkesin yapabileceği birşey değil. Tebrikler

20 -25 doğru arası: Mükemmel

Tek kelime ile mükemmel. 20 doğrunun üzerine çıkarak büyük bir başarı gösterdin. Çarpım tablosunu ezberlemek bu kadar basit işte. Artık çarpım tablosuna hazırsın.Tebrikler… 25 doğru yaparak rekor kırmak ister misin? 😎

15 – 20 doğru arası: Çok güzel

Çok güzel bir sonuç. Başardık! 30 saniye içerisinde 15 doğruyu geçmek bu işi başardığın anlamına gelir. 20 doğruya çok az kaldığını da hatırlatmak isterim. Fakat zorunlu değil. Bu seviye çarpım tablosunun ezbere biliyorum demek için yeterli.

15 – 10 doğru arası: Güzel

10 doğrunun üzerindesin. Güzel bir derece. Sonuca ulaşmaya çok az kaldı. Biraz daha çalışırsan 15 doğru barajını aşacaksın. Çok zor değil! Biraz daha gayret gösterirsen başaracaksın.

10 – 5 doğru arası: Geliştirilmeli

Doğruların var. İyi bir puan aldın. Fakat biraz daha iyi olmalı! Çarpım tablosu sık tekrar ile öğrenilir. Çarpım tablosunu kolay ezberlemek istiyorsan bol bol tekrar et. İyi çalışmalar.

5 doğru ve aşağısı: Başarısız

Sonuçlar istenilen seviyenin altında. Çarpım tablosuna çalışmalısın. İstersen Çarpım tablosu oyununa geçerek seviyelere göre çarpım tablosuna çalışabilirsin. Unutma ‘yenildiğin zaman değil, vazgeçtiğin zaman kaybedersin.’ Başaracağına inanıyor, sana güveniyorum.

Ayrıca bknz: Çarpım tablosu ezberleme oyunu

Ayrıca bknz: Ritmik sayma oyunu

Son olarak karışık çarpma işlemlerinde verilen geri bildirimler sınıf seviyesine göre değişir. Lütfen bu durumu göz önünde bulundurunuz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.